The 2019 XYZZY Results have been released!

Via Twitter.

Up to Best Implementation so far – congrats and good luck to all the nominees!

EDIT: OK, concluded. Here’s the list of nominees, with winners bolded:

Best Game

  • Crème de la Crème (Hannah Powell-Smith)
  • Skybreak! (William Dooling)
  • Turandot (Victor Gijsbers)
  • Zozzled (Steph Cherrywell)

Best Writing

  • Crème de la Crème (Hannah Powell-Smith)
  • The good people (Pseudavid)
  • Limerick Heist (Pace Smith)
  • Out (Viktor Sobol)
  • Speed Demons (Pleroma)
  • Turandot (Victor Gijsbers)
  • Zozzled (Steph Cherrywell)

Best Story

  • Crème de la Crème (Hannah Powell-Smith)
  • Dull Grey (Provodnik Games)
  • The good people (Pseudavid)
  • Heretic’s Hope (G.C. Baccaris)
  • The Missing Ring (Felicity Drake)
  • Out (Viktor Sobol)
  • robotsexpartymurder (Hanon Ondricek)
  • Turandot (Victor Gijsbers)
  • Zozzled (Steph Cherrywell)

Best Setting

  • Additional Tales from Castle Balderstone (Ryan Veeder)
  • Dull Grey (Provodnik Games)
  • Founder’s Mercy (Thomas Insel)
  • Heretic’s Hope (G.C. Baccaris)
  • Pirateship (Robin Johnson)
  • Ryan Veeder’s Authentic Fly Fishing (Ryan Veeder)

Best Puzzles

  • Chuk and the Arena (Agnieszka Trzaska)
  • Hard Puzzle 4: The Ballad of Bob and Cheryl (Ade McT)
  • Pirateship (Robin Johnson)
  • Skies Above (Arthur DiBianca)
  • Sugarlawn (Mike Spivey)
  • Zozzled (Steph Cherrywell)

Best NPCs

  • Crème de la Crème (Hannah Powell-Smith)
  • Heretic’s Hope (G.C. Baccaris)
  • Mental Entertainment (Thomas Hvizdos)
  • The Missing Ring (Felicity Drake)
  • robotsexpartymurder (Hanon Ondricek)
  • Zozzled (Steph Cherrywell)

Best Individual Puzzle

  • Finding the good ending in Dull Grey (Provodnik Games)
  • Helping Madame Ping Ping with the séance in Zozzled (Steph Cherrywell)
  • Inspiring the artist in Zozzled (Steph Cherrywell)

Best Individual NPC

  • Kim Kitsuragi in Disco Elysium (ZA/UM)
  • The mother in Night Guard / Morning Star (Astrid Dalmady)
  • Pontiff Apocrita in Heretic’s Hope (G.C. Baccaris)
  • Turandot in Turandot (Victor Gijsbers)

Best Individual PC

  • Hazel Greene in Zozzled (Steph Cherrywell)
  • Leonora in Night Guard / Morning Star (Astrid Dalmady)
  • Sniff Chewpaw in Dungeon Detective 2: Devils and Details (Wonaglot)

Best Implementation

  • AI Dungeon (Nick Walton)
  • Dull Grey (Provodnik Games)
  • Pas De Deux (Linus Åkesson)
  • Pirateship (Robin Johnson)
  • Ryan Veeder’s Authentic Fly Fishing (Ryan Veeder)
  • Skies Above (Arthur DiBianca)
  • Sugarlawn (Mike Spivey)

Best Use of Innovation

  • AI Dungeon (Nick Walton)
  • The Ballroom (Liza Daly)
  • Dull Grey (Provodnik Games)
  • Flight of the Code Monkeys (Mark C. Marino)
  • Heretic’s Hope (G.C. Baccaris)
  • Pas De Deux (Linus Åkesson)
  • Pirateship (Robin Johnson)
  • Ryan Veeder’s Authentic Fly Fishing (Ryan Veeder)

Best Technological Development

  • AI Dungeon
  • Chapbook
  • dMagnetic

Best Use of Multimedia

  • Dull Grey (Provodnik Games)
  • The good people (Pseudavid)
  • Heretic’s Hope (G.C. Baccaris)
  • Mushroom Hunt (Polyducks)
  • robotsexpartymurder (Hanon Ondricek)
  • Wolfsmoon (Marco Innocenti)
14 Likes

Wow, I’m honored to have been nominated!!

What awesome games this past year!

8 Likes